Impro Halmstad

tisdag den 12 december, 2023 kl: 17:30

Kom och spela improvisationsteater med oss!

Vi träffas för att spela impro tillsammans – lekfullt och kravlöst. Vi utforskar spontanitet, samarbete och fantasi i en rolig, avslappnad och trygg atmosfär! Alla är välkomna, både nybörjare och de som spelat tidigare.

Vi träffas varje tisdag och börjar med gemensam fika 17:30. Därefter spelar vi impro från 18:00 och under cirka 2 timmar.
Plats: Dramalogen på Larsfridsvägen 9 i Halmstad.
Du är välkommen att prova på (eller bara komma och titta) ett par gånger innan du bestämmer dig. Detta gäller även längre fram under hösten.
Kostnad: 200 kr per termin. Betalas på plats via swish till 123 120 65 56 (betalas vid tredje tillfället du kommer).
Anmälan: genom att klicka på ”kommer” i Facebookeventet, eller genom ett meddelande till Halmstads Kvartersteater på Facebook, eller via mejl till kvt@kvartersteatern.se
Hjärtligt välkommen!
I samarbete med ABF Halland

Året är 2023 – Johannes Finnlaugsson

tisdag den 12 december, 2023 kl: 19:30

Johannes Finnlaugsson kommer till Dramalogen!

Det har blivit hög tid för ÅRET ÄR 2023, en ståuppshow där Johannes Finnlaugsson skämtar om det mesta som hände under det gångna året. Den ska du köpa biljett till redan idag!

Johannes Finnlaugsson har ett fullsmockat humor-CV. Han har hörts i poddar som Måndag och Palmemordspodden, har skrivit manus till tv-program som Robins och Herr Talman, och synts i rutan i Svenska Nyheter och Rostmacka. Hemma i Malmö driver han den stilbildande klubben Under Jord. Men framförallt är han en lide ball komiker som de senaste åren samlat sina bästa skämt om saker som hänt i världen till fullmatade ståuppshower. Nu kommer en av dessa shower – ÅRET ÄR 2023 – för första gången till Halmstad.

Biljetter köper du här!